2 Mart 2019 Cumartesi

Limonla Yapılan Pratik Temizlik Bilgileri

1 - Bakır ve pirinçten eşyalarınızı parlatmak için, aynı ölçülerde sirke ve limon suyunu karıştırın ve bunu diş fırçası ile uygulayın ve sonra kağıt havluya temizleyin. Lekeler çıkacaktır.2 - Limon dilimleri atacağınız su, boğazınızı da temizler ve boğazınız için de çok iyidir.

3 - Etleri marine edeceğiniz zaman limon kullanın ki etiniz yumuşacık olsun. Eti pişirmeden, limon suyu ve zeytinyağı ile marine edin.4 - Plastik saklama kapları bir süre sonra renk değiştirir. Limon ya da limon suyuyla bu kapları ovun, yine beyazlaşacaktır.

5 - Buzdolabınızın güzel kokmasını istiyorsanız, bir pamuğun üzerine limon damlatıp buzdolabında bir süre bekletin.6 - Siğilleri ortadan kaldırmak için, siğilin üstüne limon suyu sürün. 2 haftaya kadar siğil yok olacaktır.7 - Beyazlar için, sıcak suya limon suyu ekleyip çamaşırlarınızı ıslatıp durulayın. Ardından çamaşırları makinede yıkayın, bu çamaşırların daha beyaz olduğunu göreceksiniz.8 - Bir yer ya da bir şey küflendiğinde, limon suyu ile tuzu macun haline getirip küflü yere sürün ve güneşte kurumasını sağlayın. Leke geçmezse bu işlemi tekrarlayın.9 - Mermerinizi pas lekelerinden arındırmak için, lekelerin üzerine kabartma tozu ve limon suyu dökün ve biraz bekletin. Bir süre sonra ovalayarak temizleyin.

10 - Oda parfümü için; bir tencereye, limon kabuğu rendesi, su, çubuk tarçın ve karanfil koyun. Bunu spreye dökün, evinizin kokusunu değiştirmek için arada bir sıkın.11 - Limon anti bakteriyeldir, bu sebeple pamukçuk gibi ağız içi yaralarında da etkilidir. Bir fincanın içine bir limonu sıkıp, bu suyla gargara yapın.12 - Mikrodalganızda lekeler varsa; su, limon suyu ve limon bir kaba koyun ve 2-3 dakika yüksek ısıda ısıtın. Sonrasında buradaki lekeleri rahatça temizleyebilirsiniz.13 - Güne limonlu su ile başlayın, hem C vitamini alın hem de gün boyu zinde kalın.

14 - Muslukta su lekesi oluşmasını bir dilim limonu musluğun üzerine sürüp durulayarak önleyebilirsiniz.

15 - Bulaşık makinesinin içine limon suyu da koyarsanız inatçı yağların kolay çözülmesini sağlarsınız.

16 - Tencereleri temizlemek için tencereye limon suyu karıştırıp bu suyla silin, temizlenecektir.17 - Limonun suyunu sıkıp, limon yağı ve zeytinyağı ile karıştırın ve bu karışımla mobilyalarınızı silin. Bu karışım bir mobilya cilası vazifesi görür.

18 - Kesme tahtasına tuz dökün ve bir dilim limonla bu tuzları ovun ve kesme tahtasını yıkayın. Böylece kesme tahtasını hem temizleyecek hem de bakterilerden arındıracaksınız.

19 - Evinizdeki kedi kumu kokusunu bastırmak için kumun yaınına bir yerlere limon dilimleyip koyun. Koku azalacaktır.

20 - Balık, soğan gibi inatçı yemek kokularının elinizden kolayca gitmesini istiyorsanız, elinizi limonla ovun ya da limon suyu sıkın ve sabunla elinizi yıkayın.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder