5 Ocak 2019 Cumartesi

Ütü Yapmanın 12 Püf Noktası

1 - Kumaşın parlamasını önlemek için, ütü bezini ıslatın ve sıkın.Islak bezi parlayan kısma yerleştirin ve ütüleyin. O bölge kuruyana kadar işlemi birkaç kez daha tekrarlayın.2 - Ütü yaparken, ütü masasının kılıfının altına alüminyum folyo yerleştirin, sıcaklığı geri yansıtır ve kırışıkların hızla açılmasını sağlar.

3 - Çamaşırlarınızı hafif nemliyken toplayıp hepsini ard arda ütüleyin dolaplarınıza yerleştirin. Hem elektrikten tasarruf etmiş olun, hem de dışarı çıkarken daha keyifli hazırlanın.4 - Kırışıkları zor açılan çamaşırları ütülerken zorlanıyorsanız, çamaşır yumuşatıcısı koyulmuş suda 1 saat kadar bekletip sıkın ve hafif nemliyken yukardaki yöntemle ütüleyin, kırışıklar çok kolay açılacaktır.

5 - Ütü yapmadan önce giysilerin iç etiketlerini mutlaka okumalıve uygun ısı derecesinde ütüleminiz uygun olacaktır.6 - Ütü suyunuza parfüm ya da esans eklerseniz çamaşırlarınız mis gibi kokacaktır.

7 - Hafif lekeli ve tam temizlenmemiş kıyafetleri ütülemeyin çünkü üzerindeki leke sıcağın etkisiyle çıkması çok güç bir lekeye dönüşecektir.8 - Sararan kısımları, oksijenli su ile silerseniz iyi bir sonuç elde edersiniz.

9 - Ütüyü bastırmayın. Ütünün kumaşa uyguladığı kuvvet değil ısı ve buhar etki etmektedir.10 - İpeklere asla su püskürtmeyin ve her zaman tersinden ütüleyin.

11 - Ütüye iz çıkmaması için düğme, kopçak, fermuar gibi yerlerde ütüyü gezdirmeyin.12 - Kadife kıyafetleri olabildiğince buhar gücüyle ütülemeye çalışın. Eğer buhar yeterli olmazsa kumaşı tersinden ütüleyebilirsiniz.

Kaynak: pufnoktalari.net
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder