5 Ocak 2019 Cumartesi

Kolay Temizlik İçin 15 Sır

1 - Evde boya badana : Evinizi boyamak için bir önceki boyadan kalmış sert fırçaları kaynamış sirkeli suda bekletiniz. Sirkeli suda bekleyen sertleşmiş boya fırçalarını daha çabuk açabilirsiniz.2 - Evde mobilya cilalamak : Evinizdeki mobilyaları cila yaparken cila yapmak istemediğiniz bölgelere vazelin sürünüz. Cila istemediğiniz bir yere taşsa bile altında vazelin olduğundan kurumasını bekleyin ve silin.

3 - Zor kapanıp açılan kapı ve çekmeceler : Kapı ve çekmeceler ilerleyen zamanlarda kapanırken veya açılırken size zorluk çıkarmaya başlayabilir. Bu durumlarda kapı veya çekmecenin sıkıştığı bölgelere vazelin sürerek kayganlaşmasını sağlayabilirsiniz.

4 - Yumurta haşlama suyunu ziyan etmeyin : Yumurta zengin vitamin kaynaklarından biridir. Yumurta haşlarken kullanılan haşlama suyunu soğumasını bekledikten sonra çiçeklerinize dökün. Çiçekler için faydalı bir sulama olacaktır.

5 - Formu bozulmuş halıları eski formuna sokmak : Üzerilerine koyduğumuz masa, koltuk vs. halıları zamanla ezer ve izler oluşturur. Bu tarz sorunlar için ıslak bir bez ve ılık ütü ile o bölgelere ütü yapınız. Bu işlem sırasında ütüyü fazla bastırmayın ve ütünün sıcaklığına çok dikkat edin.

6 - Toz bırakan toz bezleri : Ev eşyaların tozunu almak ev temizliğin başlıca görevlerindendir. Bazen toz almak için kullandığımız bezler ne yaparsak yapalım sildiğimiz bölgede toz bırakmaya devam ediyorsa, durulama suyunun içerisine koyacağımız bir miktar gliserin bir sonraki toz alma işleminde toz bezlerin toz bırakmamasını sağlayacaktır.7 - Kötü koku oluşmuş fırınlar : Fırınlara önceden yapılmış yemeklerin kokuları sinebilir, bu eski yemek kokuları fırına kötü koku verecektir. Fırındaki kötü kokuyu almak için yarısına kadar su geri kalan kısmında sirke koyacağımız bir tavayı fırında bir kaç dakika ısıtın. Bir kaç dakika bekletilen sirkeli suyu soğutmaya bırakın.

8 - Dibi kir tutmuş cam kavanoz, vazo, süvari : Bir miktar sirkenin içerisine bir avuç kadar tuz ekleyiniz ve dibi kir tutmuş süvari veya buna benzer eşyalarınızın çalkalayarak tertemiz yapabilirsiniz.

9 - Musluk temizliğinde bez kullanma : Muslukların daha temiz olmaları için, silme bezleri yerine naylon çorap kullanınız. Silme bezi ile silinmiş musluk ile naylon bir çorapla silinen musluk arasında çok fark olacaktır.

10 - Bakır parlatma yöntemi : Bakır kaplarınızı parlatmak için bir bezi sirke ile hafifçe ıslatıp, bakırı ovun.

11 - Karıncaları yok etme yolu : Evde ortaya çıkan karıncaları yok etmek için kahve telvesi kullanmanız iyi sonuç verecektir.

12 - Kolay bulaşık yıkama : Bulaşık suyunuza bir kaşık sirke katmakla bulaşıklarınızın daha kolay ve güzel yıkandığını göreceksiniz.

13 - Paslanmaz çelikten tencereler : Biraz sirkeyi ateşe koyup ısıtın. Sonra yumuşak bir bezi bu ılık sirkeye batırarak iyice ovun. Ama sonra da iyice durulayın. Bir fanila parçasıyla parlatırsanız, çelik tencereniz pırıl pırıl olur.14 - Sebze temizliği : Sebzelerinizi tuzlu suda yıkamayı alışkanlık haline getirin. Tuzlu su, sebzeleri daha etkili ve çabuk temizler.

15 - Sürahi parlatma : Parlaklığını yitirmiş bir sürahiye eski halini kazandırmak için yarısına kadar yırtılmış gazete kağıdı doldurun, üçte birine de sıcak su doldurup sıkı sıkı sallayın
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder