26 Şubat 2018 Pazartesi

Pratik Mutfak Çözümleri

1 - Karnabaharın pişme kokusunu ortadan kaldırmak için, suyuna biraz tuz ve iki kaşık sirke atın, onlar biraz kaynayıp üstte köpük yapınca içine sebzeleri atın. Koku tamamen gidecektir.2 - Bakliyatları ve pirinci cam kavanozlarda saklayın.

3 - Ekmek kutusunda duran ekmek küflenmeye başladıysa, ekmeğin kutusunu 2 haftada bir sirkeli suyla silin.4 - Tavuğun daha yumuşak olması için, pişirmeye başlamadan yarım limonla ovun ve hem tavuğun içine hem de üstüne limon rendeleyip koyun.5 - Çikolata sosu yaparken içine bir tutam kadar tuz atın. Değişik bir tat elde etmek istiyorsanız da, sosun içine biraz kahve atabilirsiniz.6 - Katı haşlanmış yumurtaları kırmadan soyabilmek için, kaynar sudan direkt olarak soğuk suya tutun ve orada bekletin. Daha kolay soyulduğunu göreceksiniz.7 - Cam kapaklı tencerede yemek pişirdiğinizde, buğu olmadan pişirdiğiniz yemeği görmek istiyorsanız kapağı içten limonla silin.8 - Kristallerin parlaklığını kaybetmemesi için durulama zamanında sirkeli suya batırıp çıkarın.9 - Çelik tencerenizin matlaşması durumunda, ateşe sirke koyun ve ısıtıp bu sirkeli suyla tencereyi, bir bez yardımıyla ovun. Sonra da yıkayın.10 - Mutfak aletlerinde yapışıp kalan etiket izlerinden kurtulmak istiyorsanız, mobilya cilasını üzerine sürüp, yavaş yavaş silin.

11 - Yumurta lekesini çıkarmak için lekelenen şeyi soğuk suda bekletin, sonra da ılık suda yıkayın.12 - Acı patlıcanların acılığını almak istiyorsanız, onları soyup tuzlu suda bekletin.

13 - Bir yerden zeytin yağı izini çıkarmak için, bir parça ekmek içini yuvarlayın ve lekede gezdirin.14 - Daha önce balık pişirdiğiniz tavanın kokusunu gidermek için limonla ovun, sonrasında ise yıkayın.

15 - Elinizi boyayan taze ceviz izlerini yok etmek için, elinizi önce sirkeli pamukla, sonra suyla ovun ve yıkayın.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder