27 Şubat 2018 Salı

HAYATINIZI KOLAYLAŞTIRACAK 17 PRATİK BİLGİ

1 - Yoğurdunuzun sulanmamasını istiyorsanız tahta kaşıkla üstten almanız gerekir.

2 - Renkli gömlekler yıkanmadan önce iki saat sirkeli suda bırakılırsa renkleri canlı olur.3 - Bulaşık suyunuza bir kaşık sirke katmakla bulaşıklarınızın daha kolay ve temiz yıkandığını göreceksiniz.4 - Sütü ocağa koymadan tencere soğuk suyla çalkalanırsa süt kaynarken dibine yapışmaz.

5 - Meyvelerin arasına serpiştireceğiniz herhangi bir türden yapraklar onları uzun süre taze tutacaktır.6 - Baş ağrısı için kahve çekirdeğine limon suyu sıkın yavaş yavaş yiyin. (Birkaç tane)

7 - Cam tencerede yemek pişirirken kapağın buharlaşmaması için iç yüzeyi limon kabuğu ile silin.8 - Ekmeğin küflenmemesi için ekmek kutusuna biraz tuz koymayı ihmal etmeyin.

9 - Süte biraz karbonat atarsanız hem çabuk bozulmaz hem de kolay hazmedilir.10 - Mantar sotelenirken tencerenin kapağı açık olursa, hem mantarların suyunu vermesi hem de kararması önlenir.

11 - Patlıcan kabuklarını soyduktan sonra içine sirke ve çok az zeytinyağı konmuş suda bir süre haşlayın. Daha sonra istediğiniz küçüklükte dilimleyin ve pilav yaparken içine karıştırın. Göreceksiniz pilavınız çok leziz olacak.12 - Sarımsakların daha çabuk ezilmesiiçin cam bir kavanozda ve buzdolabında saklamanız yeterli olacaktır.13 - Portakalları sıkmadan önce yarım saat soğuk suda bekletirseniz sıktığınızda daha çok portakal suyu elde edersiniz.

14 - Çamaşırdaki pas lekesi için lekenin üzerine limon damlatılıp ütülenir.15 - Domatesi kolay soymak için bıçağın sırtıyla kabuklar, soyulacak yönün tersine sürtülür, veya kaynar suda bir dakika bekletilir.

16 - Yumurta lekesini çıkarmak için önce soğuk suda bekletmeli sonra ılık sabunlu suda yıkamalısınız.17 - Mutfak eşyalarının üzerindeki etiket izlerini yok etmek için üzerlerine mobilya cilası serpip yumuşak bir bezle silin.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder