26 Şubat 2018 Pazartesi

Cam Temizliğinin Püf Noktaları

Cam temizliği, belki de ev işlerinin en nefret edilen kısmıdır. Çünkü camı cam yapan kusursuz görünümüdür. Bu kadar itinalı ve titiz bir temizlik türü de elbette çoğu kişi için çekilmez bir çiledir. Kusursuz olmasını istemeniz bir tarafa, yorucu olması ve bazen de tehlike arz etmesi ayrı bir meseledir.Cam Temizliğinin Önemi:

Cam, yapısı itibarı ile son derece tehlikeli bir maddedir. Bu tehlikenin bilinci ile hareket eden birisi, temizliğinin de ne denli sıkıntılı olduğunu bilir.Evinizin bulunduğu kat mı dersiniz, yan binanızdaki inşaatın tozu mu, birçok dış faktör cam temizliğini belirler. Bu yüzden size anlatacağımız püf noktaları iyi kavrar ve uygulamaya dökebilirseniz cam temizliği konusunda uzman dahi olabilirsiniz.

Pratik Cam Temizleme Yöntemleri

- Belirli aralıklarla temizlenen camlar kalıcı kir tutmaz, zahmet çıkarmaz. Ayrıca hava durumunu da takip etmeniz sizin için artı bir puan sağlayacaktır.- Temizliğe daima camınızın iç kısmından başlayın; çünkü her zaman dış kısımdan daha temizdir. Ayrıca camın bir yüzeyine yatay hareketler ile silerken diğer yüzeyini de dikey hareketler ile silerseniz, bu sayede lekeli kısımları görebilirsiniz.- Camsil’inizin içerisine damlatacağınız bi kaç sirke ve yumuşatıcı madde camlarınızın daha temiz gözükmesine ve uzun süre temiz kalmasına yardımcı olacaktır (Sirke kokusunu engellemek için duru su ile camınızı tekrar silmelisiniz).1. Standart Pencereler:

Bu tür camları en kolay temizleme yöntemi kova, sünger ve basit bir bulaşık deterjanı ile sağlanabilir. Bir de eski tişört ya da çarşafınız varsa bunlar da iş görecektir.Cam temizliğinde kimyasal madde kullanmayı tercih etmeyen kişilerin yapması gereken tek şey şu karışımı hazırlamaktır; 3 litre civarı suya 2 tatlı kaşığı kadar sirke ekleyip, bu karışımı ıslattığınız gazete kağıdı ile camlara uygulayın. Son derece etkili bir karışım olduğunu camlarınız parladığında göreceksiniz.Elbette sirke yerine aynı miktarda limon suyu veya maden suyu kullanmak da bir o kadar etkilidir. Fakat bu karışımda kağıt türevi bir cam silme gereci yanlış olacaktır, bir bez daha doğru ve etkili olur.

2. Tavan ve Çatı Katı Pencereleri:

Görüntü ve insanda uyandırdığı hisler anlamında her ne kadar estetik ve güzel olsa da tavan ve çatı katı pencerelerini temizlemek de bir o kadar zahmetli ve zordur. Bu yüzden evinizde bu türde bir cam varsa yapmanız gereken ilk şey kolları sıvamak değil işini bilen birinden yardım talep etmek olmalıdır.Açısı itibarı ile güneş ışığını ve yağmuru fazla tutması bu türdeki camların temizliğini zorlaştırarak temizleme periyotlarını kısaltır. Toz, yağmur damlası, kuş pisliği ve birçok dış etken bu temizliğin vaktinin geldiğini belli eden en önemli etmenlerdir.

3. Sürgülü ve Katlanabilir Cam Kapılar:

Yere vuran yağmur damlalarının cam yüzeyine çarpmasından, ayak hizasındaki toz ve kirlerin cama çabuk yapışmasına birçok dış etmen bu türde cam kapı ve pencerelerin temizliğinin de sık yapılmasını zorunlu kılar.Yapmanız gereken tek şey standart bir cam temizliğinde olması gerekenler ile aynı olsa da buradaki tek fark büyük bir cam temizleme fırçasına veya süngerine duyulan ihtiyaçtır.4. Duşakabin Temizliği:

Şebeke suyunuzun kireçli olması ve kullanılan duşakabin camının türü bu hususta önem taşır. Haftada bir temizlenmesi yeterli olan duşakabin camları, her duş sonrası bir sünger yardımı ile silinmesi dahilinde aslında herhangi bir sorun çıkarmayacak olan yüzeylerdir.Ayrıca banyonun sürekli kapalı ve havası az olan ortamlar olduğunu da hesaba katarsak aşırı kimyasal maddelerden kaçınmanızı ve duş sonrası hızlı cam temizliğini tavsiye ederiz.

5. Cam Merdiven ve Trabzanlar:

Bu tür camların temizliği daha kolay ve hızlı olmasına karşın su ile temas olması halinde hemen kurulanması önerilir. Çünkü su lekesi başlı başına bir görüntü kirliliği oluşturabilir.Süpürge ile dahi temizliği sağlanabilen son derece zarif ve şık olan bu tür merdiven yüzeyleri, standart bir cam temizliğindeki gibi silinebilir.6. Cam Masa ve Sehpalar:

Cam masa ve sehpalar toz ve kirden ziyade üzerine konulan bardak veya tabak türevi malzemelerin bıraktığı izlerden dolayı belki de çok çabuk kirlenen eşyalardır. İşte bu yüzden bu türde bir masa veya sehpaya sahipseniz altık kullanmaya dikkat etmeniz çok daha doğru olacaktır.Temizliği ise zor olmamak ile birlikte sadece bardak ve tabak gibi kalıcı iz oluşturabilecek malzemeleri bırakmamaya dikkat etmeniz de fayda vardır.

7. Aynalar:Aynaların temizliği en önem arz eden cam türüdür. Mikrofiber bir bez her zaman ayna temizliğinde tercih edilen bir numaralı yardımcıdır. Çünkü özel yapısı ile en pratik sonucu bu bez ile alabilirsiniz. Yine alkol kullanımı ile beraber sirke kullanımı da ayna temizliğinde katkısı büyük yardımcı maddelerdendir.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder