27 Şubat 2018 Salı

12 PRATİK MUTFAK YÖNTEMİ

1 - Pirinç pilavı suyuna, birkaç damla limon suyu ilave edin. Bembeyaz olur.

2 - Havuç daima kaynar suya atılır, piştikten sonra hemen soğuk suya tutun, rengini muhafaza eder.3 - Sebzelerimiz kimi zaman çok bekletmekten buruşurlar. Böyle bir durumla karşılaşırsak içine sirke ve şeker attığınız suda bırakın. İlk tazeliklerine kavuşurlar.4 - Bütün sebzelere biraz karbonat ekleyerek pişme süresini azaltabilirsiniz. Tuzunu asla pişirirken koymayın, sertleştirir. Tuzu, en son anda ilave edin.

5 - Karnıbahar haşlarken içine iki dilim ekmek atarsanız, o dayanılmaz kokusundan kurtulursunuz.6 - Patatesin pişirme suyuna bir kaşık sirke koyun. Hem rengi sapsarı kalır hem daha lezzetli olur.7 - Sebze pişirirken yemeğe ekleyeceğiniz su sıcak olmalıdır. Yemeğiniz daha lezzetli olacaktır.8 - Domatesleriniz tazeliğini yitirmeye başladıysa, tuzlu suyun içinde yarım saat bekletin.

9 - Kek yaparken karıştırmak için kullandığınız kaşığa hamur yapışmasını istemiyorsanız, kaşığı kullanmadan önce süte batırın.10 - Pastaların üzerine koyduğunuz muz, elma, armut gibi meyvelerin kararmaması için, meyveleri limonlu suya batırıp kullanın.11 - Patates kızartmadan önce süt dolu bir kabın içinde biraz bekletin, kuruladıktan sonra tavaya atın. Böylece daha az yağ çekeceklerdir.

12 - Sosislerin patlamasını önlemek için fırın ya da ızgaraya koymadan önce soğuk süte batırmanız yeterli olacaktır.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder