30 Ocak 2018 Salı

Beyin hakkında 20 şaşırtıcı gerçek

1 - Beyin üzerinde yapılan araştırmalar göstermiştir ki beynin serebellum kısmı kendimizi gıdıklamamızı engeller. Böylece beklendik ve beklenmedik olaylar arasında ayrım yapabiliriz.2 - Beyniniz 40'lı yaşların sonuna kadar gelişmeye devam eder.3 - Çikolatanın kokusu beyninizdeki teta beyin dalgalarını artırır ve gevşemenizi sağlar.4 - Beyninize 5-10 dakika arası yetersiz oksijen gitmesi, kalıcı beyin hasarlarına yol açabilir.

5 - Araştırmalar hüzünlü müzik çalınan yerlerde, insanların hissettikleri acıyı hafifletmek için daha fazla alışveriş yaptıklarını ortaya koymuştur.6 - Midenizde, bağırsaklarınızda, pankreasınızda, ciğerlerinizde, anüsünüzde, hayalarınızda ve hatta beyninizde bile tat alıcılar bulunmaktadır.7 - Beyinde acı reseptörü yoktur, bu nedenle beynimiz acıyı hissetmez.

8 - Alkol almak size hiç bir şeyi unutturmaz.9 - Yetersiz uyku beyninizi etkiler ve iradenizi zayıflatarak, tepkilerinizi yavaşlatır.10 - Beyin donmasının bilimsel adı "Sphenopalatine ganglioneuralgia"dır.

11 - Sağ beyin ve sol beyin, sanılanın aksine ayrı değil beraber çalışır.12 - Bilim adamlarına göre; diyet yapmak, beyninizi kendisini yemesi için zorlayabilir.13 - Kronik stres, beyninizin erken yaşlanmasına ve güçsüzleşmesine neden olur.

14 - Evde yaşanan şiddetli kavgaların küçük çocukların beynine yaptığı etkiyle, çatışmaların askerlerin beynine yaptığı etki aynıdır.15 - Çok küçük bir enerjinin bile beynin işleyişini değiştirdiği ve empatiyi azalttığı bilim adamları tarafından kanıtlanmıştır.16 - Başkaları için para harcamak sizi, kendiniz için para harcamaktan daha mutlu eder.

17 - Beyniniz sıkıcı birinin yaptığı monoton bir konuşmanın daha ilginç olması için konuşma sesini kafamızda değiştirir.18 - Bazı akademik çalışmalara göre mutluluğun anahtarı bir şeyler satın almak değil bir şeyler tecrübe etmektir.19 - Gece uykusu beyin için en ideal uykudur. Beyindeki sinir hücreleri arasındaki bağların geliştirilmesini sağlar. Bu sayede beyin gündüz öğrendiklerini gece kayda geçirir.

20 - Bir espriye gülmek basit bir iş değildir, beyindeki beş farklı bölgenin bir arada çalışmasını gerektirir.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder