2 Ocak 2018 Salı

20 PRATİK MUTFAK ÇÖZMÜ

1 - Haşladığınız patatesin suyuna bir kaşık kadar tereyağı koyarsanız, hem çabuk pişer hem de vitaminleri kaybolmaz.

2 - Balık çorbasında balıkları 1 saate yakın kaynatırsanız çorbanın tadı daha lezzetli olur.3 - Pastaların hamurunun hafif gevrek olmasını istiyorsanız, tatlı ya da tuzlu hamura 1 çay kaşığı tuz atabilirsiniz.

4 - Meyvelerin arasında birkaç tane yaprak bırakın, bu onları canlı tutar.5 - Mutfağın dört bir yanını sarmış kızartma kokusunu, ızgaranın üstüne koyacağınız ada çayı yaprağı, kekik yaprağı ve defne yaprağı koyabilirsiniz.6 - Sarımsakları çabucak ezebilmek için, cam bir kavanoza koyup buzdolabına koyun.

7 - Ağzı dar olan şişeleri ve buna benzer objelerin içine biraz pirinç dökeceğiniz deterjanlı su dökün ve çalkalayın.8 - Konserve yiyecekleri açtıktan sonra konservede saklayın.

9 - Canlılığını yitirmiş yeşil yapraklı sebzeleri 1 kaşık limon suyu atılmış içi su dolu bir kapta 15 dakika kadar bekletirseniz, canlılıkları geri gelecektir.10 - Yarım limonu saklamak için bir tabağa toz şeker atıp, limonun kesik yüzünü şekerin üstüne koyun. Böylece limonunuz 1-2 hafta kurumadan dayanır.11 - Çizilmiş zeytini yağ ve limonla servis ederseniz, lezzetini ikiye katlarsınız.

12 - Portakal suyu yapacaksanız, portakalları önceden soğuk suda biraz bekletin ki daha fazla suyu çıksın.13 - Pilavı tekrar ısıtmak istediğinizde, bir kaba su koyun ve kabın üzerine de pilav tenceresini koyup öyle ısıtırsanız pilav daha taze olur.14 - Salçaların bozulmaması için, üzerine zeytinyağı dökün ve daha uzun süre muhafaza edin.

15 - Kek kalıptan çıkmakta inat ediyorsa, altına ıslak bir bez serin ve bekleyin.16 - Beşamel sos yapıyorsanız içine mutlaka ceviz, nane ya da ada çayı atın. Ama bunları sosun pişmesine yakın bir zamanda atın.

17 - İçinde tuz olan bir kabı buzdolabına koyarsanız, buzdolabındaki nemi alırsınız.

18 - Buz elde etmek istediğinizde, suyu önce kaynatıp sonra soğutup, buz kalıplarına dökün. Buzlar daha parlak ve canlı bir görünüme sahip olurlar.19 - Pişirdiğiniz yumurtaların çatlamasını önlemek için, pişirdiğiniz yumurta kabına bir fincan tabağı koyun ki çatlamasın.

20 - Dereotunu bir mutfak havlusuna sarıp, naylon torbaya koyun ve sonrasında bu şekilde buzdolabına koyun. Taze kalacaktır.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder