19 Aralık 2017 Salı

KEKİĞİN 6 ÖNEMLİ FAYDASI

1 - Öksürüğü azaltır ; 1900’lere kadar kekik şurubu öksürüğü bastırmak adına kullanılıyordu. O dönemlere dair bir araştırmada kekik şurubunun nefes borusunu açtığı ve faranjite iyi geldiği yazıyor.2- Karın ağrısını geçirir ; Antispazmodik olarak bilinen kekik, karın ağrılarına ve kramplara iyi geliyor. Öte yandan sindirim sistemini düzenliyor.3- Parazitleri öldürür ; Kekik yapraklarından çıkarılan kekik yağı kötü bakterilerin bir numaralı savaşçısı. Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı’nın yayımladığı rapora göre de kekiğin mikropları öldürdüğü kanıtlandı.

Kandida mantarı enfeksiyonuna maruz kaldıysanız kekik, ekinezya ve adaçayını karıştırarak için. Canadian Journal of Microbiology’de yayımlanan bir makalede de bu karışımın mantara iyi geldiği belirtiliyor.4 - Tansiyonu dengeler ; Pakistan ve Afganistan’da yetişen kekikler, Pakistanlı bilim insanları tarafından fareler üzerinde denendi ve farelerin kalp atış hızını ve tansiyonunu dengelediği görüldü.

Araştırmalar ayrıca kekiğin kolesterole de iyi geldiğini gösteriyor.Yaptığınız yemeklere az da olsa kekik eklemeyi unutmayın. Uzun vadede çok iyi sonuçlar alacaksınız.

Bir dahaki sefere boğazınız acıdığında kekik çayı içmeyi deneyin.1 çay kaşığı kekiği ve 2 su bardağı kaynamış suyun içinde 10 dakika bekletin. Günde 1 ila 3 bardak bu çaydan için. Everyday Roots’ta yazılanlara göre, bunu sekiz hafta boyunca tekrarladığınızda vücutta harikalar yaratacağı yazıyor.

5- Sinir sistemini güçlendirir ; Günlük ihtiyacınız olan vitaminleri yiyeceklerle karşılamak zor olabiliyor. Neyse ki kekiğin içinde gerekli mineraller ve C vitamini var. Kekik ayrıca A vitamini açısından da zengin.Kekik ayrıca sindirime ve ishale de iyi geliyor. Kekik yaprağını kaynatın ve 10 dakika soğumasını bekleyin. Öğün aralarında bu karışımı için.6- Bitkileri sağlığına kavuşturur ; Biberiye, karanfil yağı, kekik ve nane yağının bitkilerinize musallat olan böcekleri öldürdüğü yapılan bu araştırmada kanıtlandı.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder