28 Ağustos 2017 Pazartesi

KemancıBir adam Washington DC’de bir metro istasyonunda, kemanla 45 dakika boyunca 6 farklı Bach eseri çalarken,  çoğu işe yetişme telaşındaki yaklaşık bin kişi kemancının önünden geçip, gider.


Çaldığı 45 dakika boyunca kemancının önünde sadece 6 kişi, çok kısa bir süre durur. 20 kişi duraklamadan, yürümeye devam ederek, para verir. Kemancı çaldığı süre içinde 32 dolar toplar.  En uzun süre dinleyen üç yaşlarında bir oğlan çocuğu olur. Annesinin çekiştirmelerine rağmen, çocuk dikkatle kemancıya bakar.


Hiç kimse onun dünyanın en iyi kemancısı Joshua Bell olduğunu ve elindeki 3,5 milyon dolarlık kemanla, yazılmış en karmaşık eserleri çaldığını anlamaz. Oysa, Joshua Bell’in metrodaki bu mini konserinden iki gün önce Boston’da verdiği konser biletleri ortalama 100 dolara satılmıştır.  Metro çalışı ise  Washington Post gazetesi tarafından algılama, keyif alma ve öncelikler üzerine yapılan bir sosyal deney gereği kurgulanmıştır.


Hayatın içinde karşımıza çıkan değerli, keyifli anları es geçip gitmeden durup,  şöyle bir nefeslenmek, çocuk içgüdülerimizin sesine kulak vermek & izin vermek... Çoğu zaman çok vakte, çok paraya, çok  birşeye gerek yok bunun için; farkedelim, özenelim, isteyelim yeter !


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder